Teknoloji

Windows 7 kullanıcılarına kötü haber: Mozilla da Firefox için “şimdiye kadar” diyerek pes etti

Microsoft’un iki eski işletim sistemi Windows 7 ve 8/8.1 uzun süredir resmi olarak desteklenmiyor. Yazılım devi, Genişletilmiş Güvenlik Güncellemeleri (ESU) programını Ocak 2023’te sonlandırdığında, üçüncü taraf geliştiriciler de pek çok aynı şeyi yaparak bu iki işletim sistemine olan bağımlılıklarını sona erdirdi.

Gemiden ilk ayrılanlar Edge ve Chrome olsa da Mozilla Vakfı, Firefox kullanıcılarını Windows 7 ve 8/8.1’de desteklemeye devam etmeye karar vermişti. Ama elbette bu sonsuza kadar sürmeyecekti; uzun sürmedi Aylarca süren dikkatli değerlendirmenin ardından Mozilla, desteğin sona erdiğini duyurmaya nihayet hazır.

Resmi Mozilla Destek web sitesinde yayınlanan bir belgeye göre, Windows 10 veya 11’e yükseltmek istemeyen müşteriler, Eylül 2024’e kadar Firefox 115 Genişletilmiş Destek Sürümü’nü (ESR) kullanmaya devam edebilecekler. Yani önümüzde 1 yılı aşkın bir gecikme var gibi görünüyor.

Ancak bu, kullanıcıların her yeni Firefox sürümünü kullanabilecekleri anlamına gelmez. Firefox 115 Extended Understory Edition, mevcut olan son sürüm olacak ve o zamana kadar yalnızca güvenlik güncellemelerini alacak.

Şirket kararını şu şekilde açıklıyor: Microsoft, Ocak 2023’te Windows 7, 8 ve 8.1 için resmi desteği sonlandırdı. Desteklenmeyen işletim sistemleri herhangi bir güvenlik güncellemesi almaz ve bilinen güvenlik açıklarından etkilenir. Microsoft’un resmi desteği olmadan eski işletim sistemleri için Firefox’u sürdürmek Mozilla için maliyetli ve kullanıcılar için tehlikeli hale geliyor.

Windows 7 ve 8/8.1 nispeten küçük pazar paylarına sahipken (toplamda yaklaşık %5), Mozilla birçok kişinin işletim sistemi çalışmayan bilgisayarlardan internete erişmek için Firefox’u kullanmaya devam ettiğini söylüyor.

Tabii ki, sütunun sonu muhtemelen Windows 7’ye koşulsuz bağlılığın hayranları için hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü bazı insanlar hala Windows XP kullanıyor. Ancak, artık güvenlik güncellemelerini almayan bağlı bir bilgisayar kullanmanın yeterince iyi bir fikir olmadığını hatırlatmama izin verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu